تبلیغات
کلاس هنر - مطالب آذر 1391

اسلایدشو

تاریخ : چهارشنبه 22 آذر 1391 | 01:05 ب.ظ | نویسنده : مجید حسینی andishsharif@

2012/12/12

 بالا‌بلندی، توپ چرخی، تیله بازی، خاله بزغاله، خروس جنگی، زو، شاه‌ و وزیر، شمع گل پروانه، عمو زنجیر باف، قایم باشک، قلعه، کلاغ پر، گل یا پوچ، لی لی، هفت‌سنگ، وسطی و ده‌ها بازی دیگر که هر یک نامی آشنا برای نسل‌هایی از ایرانیان هستند. اما بعضی از این بازی‌های کودکانه دیگر فراموش شده‌اند و به تاریخ پیوسته‌اند.(اگر اسمی بازی فراموش شده در بخش نظرات بنویسید)

امروزه در کلان‌شهرهای ایران و با صنعتی‌شدن زندگی، جای خالی بازی‌های خلاقانه و مبتکرانه کوکان دیده می‌شود. حال دیگر کودکان از سنین پایین به بازی‌های رایانه‌ای روی می‌آورند و کمتر به بازی‌های دستی و فیزیکی علاقه نشان می‌دهند. بازی‌های گروهی کودکان به فراموشی سپرده شده و درحال منسوخ‌شدن است.
کودکان در بازی‌های دسته‌جمعی با محیط بیرون ارتباط برقرار می‌کنند، حمایت از افراد ضعیف را می‌آموزند، قدرت ابراز وجود پیدا می‌کنند و از ترس و خجالت رها می‌شوند. آنها با رعایت اصول و مقرارت و مفهوم سلسله مراتب آشنا می‌شوند. بازی، رقابت و تجربه شکست را به کودکان می‌آموزد.
بازی‌های کودکانه موجب ابراز احساسات، عواطف، ترس‌ها و تردیدها، مهر و محبت، خشم و کینه و نگرانی‌ها می شود. انسان به همه این احساس‌ها برای زندگی اجتماعی نیاز‌مند است.
کودکان در بازی به توانمندی‌های فکری و بدنی خود آگاهی پیدا می‌کنند، نیرو و انرژی آنها به بهترین شکل مصرف می‌شود. علاوه بر این بازی باعث رشد هماهنگ دستگاه‌ها و اعضای مختلف بدن می‌شود.
بازی‌های گروهی کودکان در یادگیری زبان، ساختارهای اجتماعی، رشد قوه تخیل و تفکر و همچنین آشنایی با مفاهیم فضا، شکل و ساخت نقش به سزایی دارند.
به دلیل زندگی محدود در آپارتمان‌ها، جلوگیری از مزاحمت برای همسایگان، عدم امنیت در خیابان‌ها و کوچه‌ها به هنگام بازی، کودکان شهرنشین از انجام بازی های طبیعی محروم هستند. یکی از نتایج بزرگ شدن شهرهای ایران، محدودیت‌های غیر طبیعی برای کودکان است. وقت کودکان، بخصوص دختران اکنون بیشتر در چاردیواری می‌گذرد: « چاردیواری خانه ، اطاق، ماشین، مدرسه».
شرایط فرهنگی ایران امكان كمتری برای بازی در خارج از خانه برای دختران ایجاد می‌كند. بنابراین شرایط فیزیكی داخل خانه، فضاهای كوچک‌تر و فضاهای بسته، دختران را به سمت بازی‌های تخیلی و نمادین هدایت می‌كند.
اسباب‌بازی‌های سنتی نیز حال دیگر جای خود را به اسباب‌بازی‌های ارزان‌قیمت چینی داده‌اند.
اکنون کودکان پس از "عبور از مرحله بازی با اسباب‌بازی" به بازی‌های رایانه‌ای روی می‌آورند. هنوز تاثیرات مثبت و منفی بازی‌های رایانه‌ای بر روی کودکان دقیقا مشخص نیست و این روند "نو" موضوع تحقیقاتی طولانی‌مدت برای جامعه‌شناسان و روان‌شناسان خواهد بود.

بازی‌های فراموش شده کودکان ایرانی (12 عکس)


ادامه مطلب

طبقه بندی: بازی‌های فراموش شده کودکان ایرانی، بچه های مدرسه دین ودانش و ملا صدرا،

تاریخ : پنجشنبه 16 آذر 1391 | 01:24 ق.ظ | نویسنده : مجید حسینی andishsharif@

 

 در اولین قدم این رنگ اشیا است که شما را به طرف آن شیء جذب و یا از آن دور می‌کند.

در واقع احساس آرامش ، لذت ناراحتی ، تنش ، صلح و دوستی و ... همه و همه در  پرتو

رنگ‌هاست . رنگ‌ها تمامی محیط ما و حتی خود ما را نیز تسخیر کرده‌اند و در تمام جسم

جان و روح ما تاثیر گذارند . مثلا در مورد رنگ سیب سرخ و زیبا علاوه بر لذتی که از رنگ آن

 در هنگام خوردن می‌بریم  و در ما احساس شادابی و نشاط ایجاد می‌کند،در خواصش نیز

تاثیر فراوانی دارد . تمامی سبزیجات و میوه‌هایی که روزانه مصرف می‌کنید  با توجه به نوع

رنگشان منافع خاصی برای شما دارند.شاید تعجب کنید،اما فراموش نکنید که رنگ‌ها بر همه

 وجود ما و در تمامی جوانب نفوذ دارند و این هم یک روش نفوذی آنهاست..

برای خواندن مطالب بیشتر به ادامه ی مطلب بروید


ادامه مطلب

طبقه بندی: خواص میوه ها با توجه به رنگ شان، کاریکاتور: جنگ لفظی ...، کلاس هنر،

  • تی وی بانک
  • شهید
  • مهم نیوز
  • جاده ماز